you are here | Home › | Achievements

Achievements

Inter House/Club 2017-18
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
26 Apr 2017 Vad Vivad Pratiyogita Hindi Club Aparna (VI), Ishika (VI) I
      Nipun (VI), Piyush (VI) II
      Hridya (VII), Pooja (VII) I
      Vanshika (VII), Neer (VI)) II
      Japneet (VIII), Sakshi (VIII) I
      Sneha (VIII), Yuvraj (VIII) II
      Shivangi (IX), Dolly (IX) I
      Ritesh (IX), Tejasvi (IX) II
27 Apr 2017 Spellathon Class II Adya, Arush, Shorya I
      Prachi, Alok, Sanyam II
      Dipanshu, Amrit Singh, Amrit Malya III
    Class III Bhoomi, Arush, Ritika I
      Dhruv, Chavvi, Bhavya II
      Anya, Anjal, Disha III
    Class IV Yanik, Shriya I
      Lakshay, Prapti II
      Kinjal, Harshita III
    Class V Saloni, Gayatri I
      Manya, Himanshu II
      Nandini, Mannat III
    Class VI Shivam, Kunal, Ishika, Dipika I
      Prince, Chirag, Neel, Komal II
      Yashraj, Siya, Aparna, Yash III
    Class VII Sameer, Hridya, Khushboo, Sonia I
      Bhuvnesh, Riya, Niharka, Himanshu II
      Riyajudin, Priyanshi, Rahat, Shlok III
    Class VIII Gauri, Shifa, Srishti, Lucky I
      Lavi, Manvi, Mayur, Pratham II
      Pragti, Megha, Chesta, Ayushi III
16-Oct-17 Spellathon Hindi Club - Class III-A Ritik I
      Hiranshi II
      Nimisha III
    Class III-B Kashish I
      Aanya II
      Dharya Gupta III
    Class IV-A Tia Wadhwa I
      Aadhya Gupta II
      Yash III
    Class IV-B Anshuman I
      Hardik Sharma II
      Aaditya Sharma III
    Class V-A Saloni Prajapati I
      Shashvat II
      Harshit III
    Class V-B Shubham Sharma I
      Harshit II
      Meenu III
30-Oct-17 Poster making cometition Heritage Club Sana (VI-A), Faizan (VI-C) I
      Ayush Gupta (VI-B), Sneha Verma (VI-A) II
      Megha Mandal (VI-B), Arshiya (VI-D) III
31-Oct-17 Bhashan Pratiyogita Hindi Club - Class V Sohini I
      Lakshay II
      Mayank Mishra III
    Class VI Aparna I
      Chirag II
      Tarushi III
    Class VII Bhuvnesh I
      Yasir II
      Hridya III
    Class VIII Manisha I
      Sarthak II
    Class IX Sahiba I
      Chetan II
      Dolly III
    Class X Bharti I
19-Dec-17 Spellathon Hindi Club-Class III Disha (III-A) I
      Ritika (III-A) II
      Sarthak (III-A) III
      Kavyanjali (III-B) I
      Bhavya Verma (III-B) II
      Vansh Maheshwari (III-B) III
    Class IV Shreya (IV-A) I
      Sanjana (IV-A) II
      Somya (IV-A) III
      Anshuman (IV-B) I
      Anisha (IV-B) II
      Kartik (IV-B) III
    Class V Ateeb (V-A) I
      Mayank Mishra (V-A) II
      Aayushi (V-A) III
      Shivam (V-B) I
      Mannat (V-B) II
      Mahi (V-B) III

 

Inter House/Club 2016-17
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
6th May 2016 Lekhan Pratiyogita Jr. Category Hindi Club Anchal (V) I
      Pooja Bansal (VI) II
      Hemank Gola (VII) III
  Sr. Category   Pratima Agnani (X) I
      Karan Vaswani (IX) II
      Keshav Sharma (X) III
15-Jul-16 Powerpoint presentation of research work on Best out of Waste (Primary category) Computer Club Sohini and Nitin I
      Dhruv And Ayushi II
      Moksh and Bhuvi III
  Middle category   Jatin and Vivek I
      Reet and Kartikey II
      Abid and Amit III
  Senior category   Rishi and Bhavik I
      Ankit and Karan II
      Sayida and Manika III
29th Apr 2016 Bhasha Abhivyakti Kaushal Pratiyogita Hindi Club Arnav Rao (III) I
      Akshara (III) II
      Kartik Mourya (III) III
      Ashint Bajaj (IV) I
      Mahi Chaudhary (IV) II
      Prithvi Sahoo (IV) III
      Sneha (V) I
      Siya (V) II
      Sanvi (V) III
      Sachin Jha (VI) I
      Banisha (VI) II
      Khwaish (VI) III
      Kapil Jain (VII) I
      Sampita (VII) II
      Manisha (VII) III
      Namra (VIII) I
      Pranjal (VIII) II
      Janvi (VIII) III
      Rishi (IX) I
      Samay (IX) II
      Anshika (IX) III
      Sayada (X) I
      Srishti (X) II
      Keshav (X) III
13th Jul 2016 Bhasha Abhivyakti Kaushal Pratiyogita Hindi Club Shreya (III) I
      Arpita (III) II
      Kajal (III) III
      Sohini (IV) I
      Mannat (IV) II
      Gayatri (IV) III
      Aparna Taneja (V) I
      Chirag Aggarwal (V) II
      Piyush Bharodia (V) III
      Jhanvi (VI) I
      Manya Gupta (VI) II
      Pooja Bansal (VI) III
      Nishant Paliwal (VII) I
      Ritik Mittal (VII) II
      Sarthak Jayswal (VII) III
      Dev Agnani (VIII) I
      Rishika (VIII) II
      Anshika (VIII) III
      Jigyasa Mudgal (IX) I
      Samay Sehgal (IX) II
      Saloni Arora (IX) III
      Keshav Sharma (X) I
      Shruti (X) II
      Sayada (X) III
22nd Aug 2016 Kavya Path Pratiyogita - Jr. Hindi Club Krishna (V) I
      Sanvi (V) II
      Alankrita (I) III
  Sub Junior Category   Pranjal (VIII) I
      Rishika (VIII) II
      Kapil (VII) III
  Senior Category   Aditya (IX) I
      Karan (IX) II
      Pratima (X) III
26th Oct 2016 Prativedan Lekhan Hindi Club - VII class Lavi Hassija, Gauri I
      Sarthak Kumar, Ritik II
      Srishti, Nishant III
  VIII class Shivam Chand I
      Dev, Ansh II
      Anshika Garg III
  IX class Prerna Singh I
      Samay Sehgal II
      Saloni Arora III
    X class Pratima Agnani I
      Darshana II
      Ritu Garg III
26th Oct 2016 Poster Making Competition Art & Craft Club - V to VII Manvi Bal (VI) I
      Subhangi Sahoo (VI) II
      Soham (V) III
    VIII to X class Shivam Sharma (VIII) I
      Komal (VIII) II
      Mansi (VIII) III
    XI to XII class Mansi Bal (XI) I
      Tanvi (XI) II
      Elina (XI) III
27th Oct 2016 Bhasha Kaushal Abhivyakti Hindi Club - III class Sanjana, Arav I
      Isha, Anup II
      Jatin, Shreya III
    IV class Anshit, Satyam I
      Lakshay, Lakshita II
      Samprada, Bhoomi III
    V class Kunal, Yashraj I
      Nakul, Nipun  
      Piyush  
    VI class Bhuvnesh, Priyanshi, Aashna, Nirmit I
      Manya, Pooja, K. Nandini, Tejas II
      Sachin, Pooja Sharma, Vansh, Mayank III
    VII class Lavi Hassija, Gauri, Ritik I
      Sarthak, Palak II
      Ankita, Manisha III
    VIII class Amit, Abhinay, Pranjal, Gungun I
      Priyanshi, Ritika, Prashant II
      Nitesh, Shivam chand III
    IX class Muskan, Prerna, Karan I
      Sambhoo, Anamika II
      Saloni, Jasmeet III
    X class Pratima, Keshav I
      Puneet, Nikhil II
      Ritu, Priyanka III
25th Nov 2016 Spellathon Hindi Club Anamika (III), Falak (III) I
      Garvit (III), Shareb (III) II
      Yunit (III), Ritesh (III) III
      Ateeb (IV), Vanya (IV) I
      Yashasvi (IV), Om (IV) II
      Mansi (IV), Sayma (IV) III
      Aparna (V), Nakul (V) I
      Devank (V), Ginni (V) II
      Yashraj (V), Megha (V) III
      Yash (VI), Manvi (VI), Hridya (VI), Khushboo (VI), Neev (VI) I
      Shivangi (VI), Priyanshi (VI), Aashna (VI), Vanshaj (VI), Tejas (VI) II
      Banisha (VI), Aman (VI), Yasir (VI), Vansh (VI), Nirmit (VI), Ashi (VI) III
      Ankush (VII), Lavi (VII) I
      Anshika (VII), Girish (VII) II
      Ritik (VII), Ankita (VII) III
      Anshika (VIII), Janvi (VIII) I
      Neha (VIII), Dev (VIII) II
      Rishika (VIII), Prashant (VIII) III
      Ankit (IX), Karan (IX) I
      Saloni (IX), Samay (IX) II
      Anamika (IX) III
      V. Mahitha (X), Simran (X) I
      Muskan (X), Sayyada (X), Rijvi (X) II
      Nikhil (X), Puneet(X) III
24th Nov 2016 Sanskrit Dictation competition Sanskrit Club-Class VI Manvi I
      Shubhangi II
      Sonia III
    Class VII Lavi Hassija I
      Gauri II
      Ankush III
    Class VIII Dev I
      Anshika II
      Rishika III
    Class IX Bhavik I
      Vishakha II
      Chirag III
    Class X Saurabh I
      Sanket II
      Tejasv III

 

l
Inter House/Club 2015-16
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
24th Apr 2015 Powerpoint Presentation on Indus Valley Civilization Computer Club VISHAL, AFTAB, SIDHARTH (X) Ist position
      YASH, MOHIT, BHANU (X) IInd Position
29th April 2015 Diary Entry on a Day Near River Hindi Club IV CLASS KRISHNA, KUNAL I
      APARNA, SIA, CHAHAT II
      CHIRAG III
    V CLASS VAIDIK BHATNAGAR I
      KHWAISH ATOLIA II
      NIHARIKA GUPTA III
    VI CLASS ANKITA I
      KUSHAR II
      YASH, AYUSHI, JYOTI III
    VII CLASS KASHISH I
      MOKSHIKA II
      SAKSHI RATHI III
    VIII CLASS ANANYA I
      SAMAY SEHGAL II
      ANKIT III
    IX CLASS PRATIMA AGNANI I
      MUSKAAN THAKUR II
      YASH JINDAL III
    X CLASS NIDHI SONI I
      MAHIMA II
      SUNNY III
30th April 2015 Diary Entry on a Day Near River Sanskrit Club Junior Prashansa (VII) I
      Karan Vaswani (VIII), Dev Agnani (VII) II
      Raja Singh (VII) III
    Senior Tejasv Mudgal I
      Sanket Burman II
      Saurabh Wadhwa III
30th Apr 2015 Poster Making competition on Peace Art & Craft Club Latika (III) I
      Paras (III) I
      Manav (III) II
      Krish (III) II
      Shivam (III) III
      Shubham (III) III
      Megha (IV) I
      Anshita (V) I
      Kaustabh (V) I
      Shubhangi (V) II
      Ishika (V) II
      Hridya (V) III
      Neev (V) III
      Manisha (VI) I
      Namara (VII) I
      Saima (VII) I
      Kartikey (VII) I
      Sufia (VII) II
      Palak (VII) II
      Gargi (VII) III
      Suman (VII) III
      Shivam (VII) III
      Karishma (VII) III
      Bharti (VIII) I
      Yash (IX) I
      Viabhav (IX) I
      Pranjal (IX) II
      Muskaan (IX) II
      Rinkle (IX) III
      Simran (IX) III
      Tanvi (X) I
      Mansi vashisht (X) I
      Elina (X) I
      Mansi bal (X) I
      Anjali (X) II
      Deepti (X) II
      Twinkle (X) II
      Falguni (X) III
      Charu (X) III
      Eva (X) III
      Kanishka (X) III
13th May 2015 Nara Lekhan on Peace Sanskrit Club Senior Sanket Burman I
      Saurabh Wadhwa II
      Tejasv Mudgal III
    Junior Dev Agnani I
      Prashansa Goyal, Arshaan II
      Karan Vaswani, Ankit Kumar III
15th May 2015 Uploading of Peace Poster on Blog Computer Club VISHAL(X), AFTAB(X), SIDHARTH (X) I
      YASH(X), MOHIT(X), BHANU (X) II
      RISHI(VIII), BHAVIK(VIII), CHIRAG (VIII) III
21-07-2015 SHANTI PE LEKHAN PRATIYOGITA-JR. SANSKRIT CLUB RAJA(VII) I
      ANKIT (VIII) II
      KESHVA (VII) III
  SHANTI PE LEKHAN PRATIYOGITA-SR.   SAURABH WADHWA (IX-C) I
     SANKET BURMAN (IX-C) II
      TEJASV MUDGIL (IX-C) III
29th Oct 2015 Vad Vivad Pratiyogita Hindi Club Aditya (VIII) & Samay (VIII) I
      Japneet (VI), & Niharika (VI) II
      Tanuj (VII) & Ritika (VII) III
9th Nov 2015 COMPARITIVE STUDY OF OLD AND NEW GADGETS Computer Club Sunny Sharma (X-A) & Sami Noor Saifi (X-A) I
      Chirag (VIII-A) & Kashish (X-C) II
      Akash Jaiswal (X-A), Rishi (VIII-A), Karan(VIII A) & Ehmad Hussain (VIII-A) III

 

Inter House/Club 2014-15
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
30th July 2014 Basket Ball tournament M.M. Public School (Basket Ball Club) PRITAM, RAJA, YASH, ISHIKA, RAHUL, MAYANK, CHIRAG, DEV, NAVEEN, SAHIL, HIRDAY,VISHAL Ist position
30th July 2014 Hand Ball tournament M.M. Public School (Hand Ball Club) YATIN, SONALI, SAKSHI, VANSHAJ, MAYANK, SAGAR, SAMAR Ist position
30th July 2014 Volley Ball tournament M.M. Public School (Volley Ball Club) MURLI, KARIK, AJEET KUMAR, SAMEER, RAHUL, ATUL, ABHISHEK, SHIVAM, KAPIL, VINOD Ist position
30th July 2014 Skating tournamen M.M. Public School (Skating Club) Daksh, Divyansha, Mann, Mukul, Akash Ist position