you are here | Home › | Achievements

Achievements

Olympiads 2017-18
Date Event/Competition Organised By Participating Students Result
  NTSE Level-I NCERT Shashvat Gupta (XI) Selected for Level-II
  Regional Mathematics Olympiad NCERT Shashvat Gupta (XI) Selected for National Level
  NTSE Level-II NCERT Sadashay Kanungo (XI) Qualified for Scholarship
Nov-17 NTSE Stage-II NCERT Shashvat Gupta (XI) Qualified for Scholarship
Nov-17 Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY) The Department of Science and Technology, Government of India. Shashvat Gupta (XI) Seleceted for IInd Stage
Nov-17 National Standard Examination in Astronomy (NSEA) Indian Association of Physics Teachers Shashvat Gupta (XI) Selected from Delhi State
Nov-17 Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY)  The Department of Science and Technology, Government of India. Samarth Singh (XII-C) Seleceted for IInd Stage
Dec-17 National Standard Examination in Astronomy (NSEA) Indian Association of Physics Teachers Shashvat Gupta (XI) Placed in top 1% at National Level
17-Nov-17 International Commerce Olympiad Commerce Teachers’ Foundation Simran Batra (XI) IV
      Devashish (XI) XV
      Mehak Khurana (XII) XIII
      Deepti Dahiya (XII) XV
      Simar Sarin (XIII) XVII
23-Jan-2018 International Company Secretaries Olympiad (ICSO) Science Olympiad Foundation (SOF) Simran Batra (XI) School Gold Medal
      Sanya Arora (XI) School Silver Medal
      Pranjal Wadhwa (XI) School Bronze Medal
23-Jan-2018 National Cyber Plympiad (NCO) Science Olympiad Foundation (SOF) Bharat Bharadwaj (II) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Priyal Jain (II) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Samyak Singh (II) Medal of Distinction
      R Maha Tiruvasa (II) School Gold Medal
      Chitrangada Singh (III) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Dhairya (III) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Akshita (III) Cash Rs. 625 + Zonal Silver Medal
      Disha (III) Cash Rs. 625 + Zonal Silver Medal
      Rishabh (III) Cash Rs. 625 + Zonal Silver Medal
      Rhithik (III) Medal of Distinction
      Aarav (III) Medal of Distinction
      Angel (III) Medal of Distinction
      Bhavishya (III) School Gold Medal
      Adiba (III) School Silver Medal
      Aanya (III) School Bronze Medal
      Shreya (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Sanjana Thakur (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Kajal (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Isha Mittal (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Akshara Bhatt (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Anisha Garg (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Kartik Mourya (IV) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Ishita Saini (IV) Medal of Distinction
      Disha (IV) Medal of Distinction
      Arpita Bhadkariya (IV) Medal of Distinction
      Hardik Sharma (IV) School Gold Medal
      Jai Singh Rawat (IV) School Silver Medal
      Aditya Sharma (IV) School Bronze Medal
      Samprada Singh (V) School Gold Medal
      Mayank Mishra (V) School Silver Medal
      Raunak Jain (V) School Bronze Medal
      Divyanshu (VI) School Gold Medal
      Lavi Hassija (VIII) Cash Rs. 1000 + Zonal Bronze Medal
      Nishant Paliwal (VIII) Medal of Distinction
      Bhavik Valecha (X) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Karan Vaswani (X) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Rishi Kanodia (X) Gift Worth Rs. 1000 + Medal of Distinction
      Charvi Vats (X) Medal of Distinction
      Satyam Kumar (X) Medal of Distinction
      Jigyasa Sharma (X) School Gold Medal
      Tejasv Medgal (XI) School Gold Medal
      Sultan Ahmed Ansari (X) School Silver Medal
      Puneet Prajapati (XI) School Bronze Medal
      Vinayak Budhiraja (XII) School Gold Medal
      Sami Noor Saifi (XII) School Silver Medal
      Abhishek Shukla (XII) School Bronze Medal

 

Olympiads 2016-17
Date Event/Competition Organised By Participating Students Result
20th Oct 2016 16th SOF National Cyber Olympiad Class II Science Olympiad Foundation AARUSH Gifts Worth Rs. 1000/- + Excellence Medal
      KARNIKA Gifts Worth Rs. 1000/- + Excellence Medal
      AARAV Gifts Worth Rs. 1000/- + Excellence Medal
      RAGHAVENDRA Gifts Worth Rs. 1000/- + Excellence Medal
      ANGEL Excellence Medal
      RHITHIK Excellence Medal
      KHUSHI Excellence Medal
      BHAVISHYA Excellence Medal
      HARPREET Gold Medal
      AKSHITA Silver Medal
      ANSHIKA Bronze Medal
  Class III   TANISHKA Excellence Medal
      PRANAY Excellence Medal
      SHREYA Excellence Medal
      ISHA MITTAL Excellence Medal
      DISHA Excellence Medal
      ISHITA SAINI Excellence Medal
      JAI SINGH Excellence Medal
      ANOOP Excellence Medal
      HARDIK Excellence Medal
      KRISHNA Gold Medal
      AKSHRA Silver Medal
      ANISHA Bronze Medal
  Class IV   SAMPRADA Excellence Medal
      RAUNAK JAIN Excellence Medal
      BHUVI SEHGAL Excellence Medal
      MAYANK MISHRA Excellence Medal
      LAKSHITA SHARMA Excellence Medal
      SOHINI Excellence Medal
      YASHIKA Excellence Medal
      VIDHI B Gold Medal
      DARSHNA Silver Medal
      MANYA SHARMA Bronze Medal
  Class V   CHIRAG Gold Medal
  Class VI   KUNAL BANIWAL Gold Medal
  Class VII   LAVI HASSIJA Gold Medal
      NISHANT Silver Medal
      ANSH BHATIA Bronze Medal
  Class IX   BHAVIK VELECHA Excellence Medal
      KARAN VASWANI Excellence Medal
  Class X   ADITYA Gold Medal
      SULTAN A ANSARI Silver Medal
      JATIN Bronze Medal
  Class XI   MANSI BAL Gold Medal
      MANAN GUPTA Silver Medal
      KASHISH CHARAYA Bronze Medal
  Class XII   BHOOMIKA Gold Medal
      SANJANA Silver Medal
      ABHISHEK THREJA Bronze Medal
         
21st Oct 2016 National Astromony Olympiad Class I Orange Assessments Ayush Sharma Gold Medal
      Samyak Singh Gold Medal
      Shalini Gulati Silver Medal
      Dakshita Thakur Bronze Medal
      Priyal Jain Distinction
      Siddhant Dhawan Distinction
      Akshita Gupta Distinction
      Harshit Bajaj Distinction
      Ayush Distinction
      Naman Bajaj Distinction
      Avni Chhikara Distinction
      Gaurav Sharma Distinction
      R Maha Tiruvasaa Distinction
      Utkarsh Kumar Jha Distinction
      Kanisha Saini Distinction
  Class II   Akshita Gupta Gold Medal
      Ananya Yadav Gold Medal
      Yashwant Singh Silver Medal
      Bhavishya Sharma Silver Medal
      Bhavya Verma Bronze Medal
      Angel Goel Distinction
      Rhithik Distinction
      Arnav Awasthi Distinction
  Class III   Isha Mittal Gold Medal
      Kartik Mourya Silver Medal
      Akshara Bronze Medal
      Shreya Bronze Medal
      Garvit Distinction
      Kajal Rohilla Distinction
      Sanjana Thakur Distinction
      Vaishnavi Singh Distinction
      Jai Singh Rawat Distinction
  Class IV   Mayank Mishra Gold Medal
      Lakshita Sharma Silver Medal
      Samprada Singh Bronze Medal
      Darshana Jangle Distinction
      Lakshay Shukla Distinction
  Class V   Devank Dwivedi Gold Medal
      Chirag Aggarwal Silver Medal
  Class VI   Vedic Bhatnagar Gold Medal
      Hridya Sharma Silver Medal
  Class VII   Lavi Hassija Distinction
      Nishant Distinction
25th Nov 2016 International Commerce Olympiad Commerce Teachers Foundation Deepti (XI) I
      Kiran (XII) I
22nd Nov 2016 Green Olympiad Teri Lavi Hassija (VII) Merit Certificate
      Vishal (VII) Merit Certificate
14th Feb 2017 National Cyber Olympiad Level - II Science Olypiad Foundation Lavi Hassija (VII) Gift Voucher worth Rs. 1000 /-

 

Olympiads 2015-16
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
12-08-2015 NASA Olympiad CLASS I ORANGE PLANET DEV GOLD MEDAL
      CHITRANGDA SILVER MEDAL
      AARAV SILVER MEDAL
      AARUSH SILVER MEDAL
      JAYANANDINI SILVER MEDAL
      KHUSHI SILVER MEDAL
      ANGEL SILVER MEDAL
      DISHA SILVER MEDAL
      HARPREET BRONZE MEDAL
  CLASS II   SHREYA GOLD MEDAL
      ISHA SILVER MEDAL
      PRASHANT SILVER MEDAL
      AADHYA SILVER MEDAL
      KAAL SILVER MEDAL
      PRANAY BRONZE MEDAL
      AZEEM BRONZE MEDAL
      SANJANA BRONZE MEDAL
      FALAQ BRONZE MEDAL
      GARVIT BRONZE MEDAL
      POORNIMA BRONZE MEDAL
      AYANNA BRONZE MEDAL
      JAI BRONZE MEDAL
      SWEETY BRONZE MEDAL
  CLASS III   MAYANK GOLD MEDAL
      ANANYA GOLD MEDAL
      SAMPRADA GOLD MEDAL
      MANAV GOLD MEDAL
      NANDIINI GOLD MEDAL
      SHASHWAT GOLD MEDAL
      NITIN SILVER MEDAL
      SHUBHAM SILVER MEDAL
      VIDHANT SILVER MEDAL
      PARAS SILVER MEDAL
      HARSHIT SILVER MEDAL
      ANJANA SILVER MEDAL
      AARUSH SILVER MEDAL
      MANYA SILVER MEDAL
      VANIYA BRONZE MEDAL
      AARUSHI BRONZE MEDAL
      ANMOL BRONZE MEDAL
      SHUBHAM BRONZE MEDAL
  CLASS IV   PIYUSH SILVER MEDAL
      SIYA SILVER MEDAL
      KUNAL SILVER MEDAL
      KRISHNA SILVER MEDAL
      ATHARV BRONZE MEDAL
      CHIRAG BRONZE MEDAL
      YASH RAJ BRONZE MEDAL
  CLASS V   VEDIC GOLD MEDAL
      AASHNA SILVER MEDAL
      ANSHITA SILVER MEDAL
      HARIVANSH SILVER MEDAL
      HRIDYA SILVER MEDAL
      ARPITA BRONZE MEDAL
  CLASS VI   NISHANT SILVER MEDAL
      RITIK SILVER MEDAL
      YASH SILVER MEDAL
      UMANG SILVER MEDAL
      LAVI HASSIJA SILVER MEDAL
      RAJA AYUSH BRONZE MEDAL
      SARTHAK BRONZE MEDAL
  CLASS VII   TANUJ BRONZE MEDAL
      PALAK BRONZE MEDAL
      AMIT BRONZE MEDAL
  CLASS VIII   DEEPAK SILVER MEDAL
      CHIRAG BRONZE MEDAL
      VISHAL BRONZE MEDAL
  CLASS IX   ISHIKA SILVER MEDAL
      MILIND BRONZE MEDAL
      PRATIMA BRONZE MEDAL
  CLASS X   SUNNY SILVER MEDAL
      KAMAL SILVER MEDAL
      AYUSH SILVER MEDAL
      ANUBHAV SILVER MEDAL
      SAMINOOR SILVER MEDAL
      MANSI SILVER MEDAL
      MUKUL SILVER MEDAL
      AKASH SILVER MEDAL
      CHARU SILVER MEDAL
      VISHAL BRONZE MEDAL
10/8/2015 15th SOF NATIONAL CYBER OLYMPIAD SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION DISHA (II) Gold Medal
      KAJAL (II) Silver Medal
      SHREYA (II) Bronze Medal
      SOHINI (III) Gold Medal + Qualified for Level-2
      VIDHI (III) Silver Medal
      MAYANK MISHRA (III) Bronze Medal
      SIYA (IV) Medal of Excellence + Qualified for Level-2
      SANVI (IV) Gold Medal + Qualified for Level-2
      PIYUSH BAGORIYA (IV) Silver Medal
      CHIRAG (IV) Bronze Medal
      LAVI HASSIJA (VI) Qualified for Level-2
      BHAVIK VALECHA (VIII) Gold Medal
      VISHAL TANWAR (X) Gold Medal
      ANUBHAV JINDAL (X) Gold Medal
      ARJUN CHAUDHARY (XI) Gold Medal
      NISHCHAY TRIPATHI (XI) Silver Medal
      JAYA GUPTA (X) Bronze Medal
      ANKIT KHARWAL (XIII) Gold Medal
4th-5th Feb 2016 NAO National Level Examination 2016 Orange Education Yash Raj Dwivedi (IV) IV Rank (won I-PAD)
4th - 5th Feb 2016 Classmate Spellbee Season 8 Classmate LAVI HASSIJA (VI) Selected for Level 2
      SHIVAM CHAND (VII) Selected for Level 2
      ARYAN SHARMA(VIII) Selected for Level 2
      SANYA ARORA (IX) Selected for Level 2
      KESHAV SHARMA (IX) Selected for Level 2
      SIMRAN BATRA (IX) Selected for Level 2
      DHWANI GUPTA(IX) Selected for Level 2
      ANUSHKA TANEJA (IX) Selected for Level 2
      ABIDALI (IX) Selected for Level 2
      ISHIKA RAJWAR (IX) Selected for Level 2
      ANMOLKAPOOR (IX) Selected for Level 2
      DARSHANA (IX) Selected for Level 2
      SHUBHAM (IX) Selected for Level 2
      ELINA KANODIA (IX) Selected for Level 2
      PUNEET PRAJAPATI (IX) Selected for Level 2
14th Feb 2016 15th SOF NCO LEVEL 2 SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION SOHINI (III) Merit Certificate + Voucher for Rs. 1000/-
      SANVI (IV) Merit Certificate
      LAVI HASSIJA (VI) Merit Certificate

 

Olympiads 2014-15
Date Event/Competition Organised By Participating Students Result
  NASA LEVEL - 1 CLASS - III ORANGE EDUCATION Sanvi Rawat I - Rank
      Chirag Aggarwal I - Rank
      Piyush Bagoriya II - Rank
      Krishna Sachdeva II - Rank
      Nipun Choudhary III - Rank
      Vedanth Bharadwaj III - Rank
  CLASS - IV   Vedic Bhatnagar I - Rank
      Aashna II - Rank
      Hridya Sharma III - Rank
  CLASS - V   Lavi Hassija I - Rank
      Raja Ayush II - Rank
      Srishti Mourya II - Rank
      Ishaan Suri III - Rank
  CLASS - VI   Dhananjay Pratap I - Rank
      Jahnavi Prajapati II - Rank
      Sakshi Rathi III - Rank
  CLASS - VII   Chirag Mishra I - Rank
      Prabhjot Kaur II - Rank
  CLASS - VIII   Aditya I - Rank
      Sultan Ahmed II - Rank
      Milind Gupta III - Rank
  CLASS - IX   Ayush singh I - Rank
      Sunny II - Rank
      Kamal III - Rank
  CLASS - X   Aakash I - Rank
      Kunal II - Rank
      Pratik III - Rank
      Deepak III - Rank
  COMMERCE OLYMPIAD G.M. EDUCATION Bhagyansha (XII) I
      Vanshika Kapoor (XII) II
      Mahima Thareja (XI) I
      Ishan Chawla (XI) II
15-Oct-14 Green Olympiad Junior TERI INSTITUTE Lavi Hassija I - Rank
      Sarthak Jaiswal II - Rank
      Ankita Raikar III - Rank