you are here | Home › | Achievements

Achievements

CBSE 2017-18
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
4 to 11 Oct 2017 CBSE Cetral Zone Lawn Tennis Tournament 2017 Under 17 gilrs M.M. Public School Vritika(VIII), Jigyasa (IX) Sharma, Janvi Prajapati (IX), Shreeya Sagar (IX) III
  Under 19 Girls   Misha Sood (XII), Gauri Agarwal (XII), Ishika Rajwar (XI), Prartha Dwivedi (XII) II
  Under 17 Boys   Pranshu Garg (VIII), Daksh Gupta (VII), Maitreya Rana (IX), Kanishk Pal (IX) I
  Under 19 Boys   Abhishek Saroha (XI), Sacchitt Sharrma (XI), Gurnoor Singh Gulati (XI), Harshit Yadav (XI) III
7 to 18 October 2017 CBSE Cluster XX Basket Ball Tournament Under-19 Senior Boys category S.D. Public school Punjabi bagh Aakash Hooda (XI), Ankit(VIII), Shavinder(XI), Gaurav(XI), Himanshu(IX), Jai prakash(IX), Ashish(IX), Deepak(VIII), Saurabh Yadav(XI), Amarendera Singh Yadav(XI), Sahil(IX), Amit(XI) I
6 to 11-Nov-2017 CBSE National Lawn Tennis Tournament 2017 Bannari Amman Public School, Tamil Nadu Daksh Gupta (VII), Pranshu Garg (VIII), Kanishk Pal (IX), Maitreya Rana (IX) III

 

CBSE 2016-17
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
14-Jul-16 Avishkar Quiz Level-I (Primary) M.M. Public School Chirag Aggarwal (IV) and Mayank Mishra (V) Seleted for Level -II
  Middle   Lavi Hassija (VII) and Raja Aysuh (VII) Seleted for Level-II
  Secoundary   Milind Gupta (X) and Vinayak Budhiraja (XI) Seleted for Level-II
5th to 7th Oct 2016 CBSE Central Zone Handball Championship Yuva Shakti Model School Deepika Yadav (XII), Sakshi Verma (XII), Kiran(XII), Sonali Jain (XII), Ishika Bansal (XI), Himanshi Raghav (XI), Ishika(X), Elina(X), Neha Batra(X), Anushka Taneja (X), Suman Kumari (VIII), Sakshi Thakur(VIII) IV
21st to 25th Oct 2016 CBSE Central Zone Tennis Championship 2016-17 Under-19 Boys M.M. Public School Yugal Bansal (XII), Akshay Singh (XII), Sacchitt Sharma (X), Tushaar Kumar (XII), Harshit Yadav (X) I
  Under-14 Boys   Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) I
  Under-19 Girls   Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI0, Misha Sood (XI) II
20th to 27th Oct 2016 CBSE CLUSTER XX Basket Ball Tournament ITL Public school, Sector-9, Dwarka Aakash Hooda (X), Ankit (X), Shavinder (X), Rachit (XI), Sombir (XI), Sahil (IX), Amit (X), Vishal (XI), Gaurav Rathee (XI), Amit (XI) I
1st to 5th Dec 2016 CBSE National Lawn Tennis Championship 2016-17 Under-19 Boys Team Event Billabong High International School Yugal Bansal (XII), Akshay Singh (XII), Sacchitt Sharma (X), Tushaar Kumar (XII), Harshit Yadav (X) Gold Medal
  Under-14 Boys Individual Event   Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) Gold Medal
  Under-19 Girls Individual Event   Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI), Misha Sood (XI) Silver Medal
  Under-14 Boys Team Event   Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) Bronze Medal
  Under-19 Girls Team Event   Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI), Misha Sood (XI) Bronze Medal
  Under-19 Mixed Doubles Event     Gold Medal

 

CBSE 2015-16
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
14-08-2015 CBSE Expression Series Online Kajal Sethiya Cash Award
27-08-2015 CBSE Expression Series on Dhyan Chand Online Lavi Hassija Cash Award of Rs. 2500/-
  No tobacco Day Competition 2015   Students of class VII and VIII Certificate of Merit
05-09-2015 CBSE Expression Series on S. Radhakrishnan Online Krishna Sachdeva Cash Award of Rs. 2500/-
05-09-2015 CBSE Expression Series on S. Radhakrishnan Online Vani Pandey Cash Award of Rs. 2500/-
28th - 31st Oct 2015 CBSE North Zone-I Tennis Tournament Under-19 M.M. Public School, Pitmapura Sacchitt Sharrma (IX), Yugal Bansal(X), Parth Sharma(XII), Sahaj Somani(XII) II
  Under-14   Priyanshu Garg, Ricky Shehrawat, Maitre Rana IV
11th Oct 2015 CBSE Expression Series on Sh. Jayaprakash Narayan Online Krishna Sachdeva Cash Prize of 1500/-
25-30 Nov 2015 CBSE NATIONAL LAWN TENNIS TOURNAMENT - U-19 TEAM Jain International School, Nagpur YUGAL BANSAL, SACCHITT SHARRMA, SAHEJ SOMANI, PARTH SHARMA and AKSHAY Silver Medal
  INDIVIDUAL EVENT   YUGAL BANSAL Silver Medal
  MIXED DOUBLES   SAHEJ SOMANI Gold Medal
3rd-9th Nov 2015 CBSE Basket Ball Cluster-XII Championship Apex Public School, Sant Nagar, Burari Rachit (X), Vishal Gupta (XI), Satyajeet (XI), Ankit (XI), Akash Hooda (X), Sahil (VIII), Parvesh (IX), Bikash (XI), Rahul (X), Amit (VIII), Amit (XI), Ankit (X) I
16th-Dec-2015 CBSE Expression Series on Pt. Madan Mohan Malaviya Online Krishna Sachdeva Cash Prize of Rs. 2500/-

 

CBSE 2014-15
Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1st & 2nd Oct 2014 CBSE North Zone-I Judo Tournament Under 16 (45 Kgs) Convent of Gagan Bharti Manish Kumar Rai Silver medal
  Under 14 (35 Kgs)   Debashish Bronze medal
9th-11th Oct 2014 CBSE Handball Tournament Maharaj Agrasen Public School, Ashok Vihar Deepika Yadav, Sakshi Verma, Kiran Bhardwaj, Sonali Jain, Manisha, Simran, Ritika, Bhavya, Chanchal IV
29th Oct to 1st Nov 2014 Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-19 Boys) M.M. Public School Yugal Bansal (X)Mohit Bharadwaj(XI)
Parth Sharma (XI)
Sahaj Somani (XI)
II
  Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-14 Boys)   Sacchitt Sharma (VIII)Harshit Yadav (VIII)
Ricky Sehrawat (VIII)
Aman Jathani (IX)
I
  Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-10 Boys)   Lavi Hassija (V) Harivansh (IV) II
8th to 12th Dec 2014 CBSE National Lawn Tennis Tournament Individual Under-19 Emarald Heigts Hr. Sec. School, Indore, M.P. Yugal Bansal Silver Medal
  Individual Under-14   Sachitt Sharma Gold Medal
  Team Under-14   Sachitt Sharma, Harshit Yadav and Ricky Sehrawat Gold Medal
23 Jan to 26 Jan 2015 Regional level Science Exhibition Sub theme “Landmarks in Mathematics and Science” G.D. GOENKA PUBLIC SCHOOL, Kar kar doma Nakul Goel and Raj Kamal selected for the CBSE National exhibition